Avtor: Župnija Lokavec Objavljeno: 3. 12. 2017

Adventni čas

Čas duhovne priprave na božič, advent, zače­njamo s prvo adventno nede­ljo, letos 3. decembra, in ga sklenemo v tednu po četrti adventni nedelji, letos na sveti večer, v nedeljo, 24. decembra. Zato je adventni čas letos najkrajši možni, vsega samo 22 dni.

Z adventnim časom v Katoliški Cerkvi začenjamo tudi novo cerkveno leto. Pri berilih je to leto B.

Cerkveno leto je spominjanje preteklih Božjih del v zgodovini odrešenja, o čemer poroča Sveto pismo, in spomin na svetnike, vzornike; oboje naj nam pomaga, da bomo Božje oznanilo uresničili v sedanjem času.

Latinska beseda adventus pomeni pri­hod in nas spominja predvsem na dva Gospodova prihoda: prvega, ko je na svet prišel kot človek, rojen iz Device Marije; in na drugega, ko bo prišel ob koncu časov. Lahko pa nas spominja tudi na nenehno Gospodovo prihajanje v srca ljudi po delo­vanju Svetega Duha, predvsem v zakra­mentih in molitvi. Adventni čas ima torej dvojni značaj: nas ob spominu na staro­zavezno pričakovanje pripravlja na božič in hkrati usmerja k pri­čakovanju ponovnega Kristusovega prihoda ob koncu časov.

Predvsem nas vabi k duhovni pripravi v osebni molitvi in duhovni poglobitvi, kar vključuje prejem zakramenta sprave, razne odpovedi, post, dobra dela ali miloščino, več molitve, pri nas tudi obisk Marijine podobe.

Adventni venec

Znamenje zunanje priprave na božič je adventni venec v cerkvi in po domovih. Je iz zimzelenega rastlinja, ki je znamenje življe­nja, ki ga prinaša Kristus; spleten je kot venec, kar ponazarja popolnost in večnost; in ima štiri sveče, ki predstavljajo štiri ad­vent­ne nedelje, lahko tudi štiri mejnike: stvar­jenje, učlovečenje, odrešenje in konec sveta. Vedno več luči na vencu je zname­nje, da je vedno bliže Bog, ki je prava Luč.

Kot bogoslužno znamenje se je adventi venec v Sloveniji uveljavil v osem­de­setih letih prej­šnjega stoletja.

Več ...